Alexander Graham Bell, bracia Wright, Alessandro Volta – ich odkrycia zrewolucjonizowały świat. To wynik uporu, wytrwałości, ale również talentów zapisanych w genach. Europejski Dzień Wynalazcy to świetna okazja, aby sprawdzić czy mamy szansę iść w ślady Edisona czy raczej zrobimy karierę w innych dziedzinach.

Elektryczność, dzwonek, samolot – to aspekty, bez których nie wyobrażamy sobie życia.  częścią naszej codzienności, dlatego ciężko nam pojąć jak mógł wyglądać świat przed ich odkryciem. Jednak to, co teraz oczywiste, wymagało dokonania ogromnego przełomu, nieszablonowego podejścia i dostrzeżenia potencjału tam, gdzie nie widzieli go inni. Na cześć wszystkich twórców 9 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wynalazcy, który nie tylko przypomina o sławnych naukowcach, ale również promuje kreatywne i innowacyjne myślenie.

Jaki talent kryje się w Twoich genach?
Wszystkich słynnych geniuszy łączyła ponadprzeciętna inteligencja, upór i zamiłowanie do ciężkiej pracy. Jednak wpływ na nasze sukcesy mają również wrodzone talenty. Dlatego warto sprawdzić, jakie zdolności zapisane są w naszym DNA i w jakim kierunku powinniśmy się doskonalić. Ławo pozwolą to sprawdzić badania genetyczne.
- Dzięki nim dowiemy się, np. jak genetyka wpływa na naszą osobowość: czy jesteśmy ekstrawertykami, którzy odnajdą się w roli liderów, czy może introwertykami, którzy lepiej poradzą sobie w zacisznym biurze – tłumaczy dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny, jeden z niewielu w Polsce specjalistów od nutrigenomiki i współzałożyciel Vitagenum. – Możemy sprawdzić czy mamy potencjał w zakresie nauki języków obcych, jak DNA wpływa na kształtowanie naszych relacji z innymi ludźmi, jakimi zasobami energetycznymi dysponujemy i na jak długo nam starczają, czy mamy zdolność szybkiego podejmowania decyzji, a przede wszystkim w jakim kierunku powinniśmy rozwijać swoje umiejętności, aby przynosiło to wymierne efekty, np. w postaci sukcesów na polu zawodowym.

Praca, która jest Ci pisana
Świadomość tego, co kryją nasze geny, może okazać się przydatna w wielu obszarach. Obiektywne określenie potencjału intelektualnego, fizycznego i psychicznego pozwoli w zgodzie z indywidualnymi możliwościami wybrać np. kierunek edukacji, a także zaplanować albo zmienić swoją ścieżkę zawodową. To też dobry sposób, aby się zmotywować i nabrać odwagi, która pomoże w podejmowaniu trudnych życiowych decyzji takich jak zmiana miejsca pracy, kierunku studiów czy miejsca zamieszkania.
Sprawdzenie naszych predyspozycji jest bardzo proste. – Nowoczesne technologie i rozwój nauki sprawiają, iż możemy to zrobić w zaciszu domowym – wyjaśnia dr inż. Tomasz Czernecki. – Wystarczy pobrać próbkę materiału genetycznego, a następnie wysłać ją do profesjonalnego laboratorium, gdzie naukowcy wykonają badania, a potem przedstawią wynik. Jest to w pełni bezpieczne, a w krótkim czasie otrzymujemy odpowiedź na wiele istotnych dla naszej przyszłości pytań.
Najważniejsze jednak, że będziemy wiedzieć, gdzie angażować swoją energię, aby zyskać upragnione rezultaty. Być może okaże się, że badania genetyczne pozwolą odmienić naszą życiową drogę.

Tomasz Czernecki - pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wykładowca dietetyki na 2 uczelniach, autor 17 publikacji naukowych (w tym kilku punktowanych na liście filadelfijskiej) i 2 monografii naukowych. Założyciel Koła Naukowego Technologów Żywności UP w Lublinie, oraz pomysłodawca i organizator poradni dietetycznej działającej przy UP w Lublinie. Uczestnik wielu projektów badawczych. Członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Redaktor naczelny czasopisma Journal of NutriLife. W laboratorium Vitagenum odpowiada za rozwój i badania z zakresu nutrigenomiki i nutrigenetyki.

Zespół Vitagenum stanowią naukowcy wyspecjalizowani w nutrigenomice, nutrigenetyce, genetyce, dietetyce i żywieniu człowieka. Współpraca biotechnologa, genetyka i dietetyka zaowocowała powstaniem koncepcji Vitagenum. O naszym doświadczeniu świadczą setki sekwencji DNA opublikowanych w międzynarodowej bazie danych NCBI GenBank. Posiadamy technologię pozwalająca uzyskiwać sekwencję dowolnego fragmentu DNA z genomów ludzi, zwierząt, roślin, bakterii, a nawet wirusów.