Bukowa Góra to jedno z bardziej popularnych wzniesień na Roztoczu. Objęta rezerwatem ścisłym, ukazuje piękno przyrody pozbawione ingerencji człowieka.

Na Bukową Górę prowadzi zielona ścieżka dydaktyczna ze Zwierzyńca lub Soch. Wybierając drogę ze Zwierzyńca powinniśmy wykupić karty wstępu uprawniające nas do wejścia na teren rezerwatu. Karty można nabyć w punkcie informacji turystycznej tuż przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN, naprzeciwko bramy prowadzącej na Bukową Górę.

Szlak prowadzi przez las, początkowo to szeroka ubita ścieżka, później mamy do pokonania kilkadziesiąt drewnianych schodków które ostro pną się do góry. Po drodze możemy podziwiać liczne mchy porastające przewrócone drzewa, zmurszałe pnie oraz całą gamę owadów i ptaków zamieszkujących ten ekosystem. Na szczycie Bukowej Góry znajdują się jedyne na całej trasie ławki, można więc odpocząć podziwiając charakterystyczne wąskie pola Roztocza.

W dole widać wieś Sochy, do której udajemy się po chwili odpoczynku.
Schodzimy z góry zieloną ścieżką, tym razem szlak wiedzie wśród okolicznych pół. Kiedy dochodzimy do ulicy czeka nas najtrudniejsza część trasy: to wąska asfaltowa droga z dość dużym ruchem (szczególnie w weekendy). Na szczęście po chwili marszu odbijamy w prawo i dalej leśną ścieżką, czarnym szlakiem dochodzimy do Stawów Echo. Spacerujemy drewnianymi pomostami, a wycieczkę kończymy przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN.


Praktyczne informacje:
- na Bukowa Górę wejdziemy zieloną ścieżką dydaktyczną ze Zwierzyńca lub Soch,
- bilety uprawniające nas do wejścia można nabyć w punkcie informacji turystycznej: bilet normalny 4 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie,
- tuż przy wejściu na ścieżkę znajduje się płatny parking, postój bezpłatny możliwy na parkingu przy Browarze Zwierzyniec,
- trasa nie nadaje się na rower ani wózek,
- przejście całej trasy zajęło nam ok. 3 godzin (bez dłuższych postojów).


#Wyjdźże z dzieckiem #Poznajemy Roztocze #Bukowa Góra