Wystartowały zapisy na bezpłatne warsztaty naukowe, które w tym roku odbędą się od kwietnia do maja w 4 miastach: Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Zajęcia skierowane są do uczniów w wieku 15-19 lat.

Wystartowały zapisy na bezpłatne warsztaty naukowe, które w tym roku odbędą się od kwietnia do maja w 4 miastach: Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Zajęcia  skierowane są do uczniów w wieku 15-19 lat. W ich trakcie młodzież dowie się m.in. czym zajmuje się fizyka atomowa czy współczesna medycyna, jak wygląda świat w skali nano oraz neurologiczne badanie przedmiotowe, jak wykorzystać fizykę do ochrony dziedzictwa kulturowego, a także jak GMO wpływa na nasze życie.

ADAMED SmartUP Academy to cykl innowacyjnych warsztatów naukowych z zakresu przedmiotów ścisłych i przyrodniczych skierowany do młodzieży w wieku 15-19 lat. Wszystkie zajęcia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej pozwalającej wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Dla uczniów to okazja do pracy w profesjonalnych laboratoriach pod okiem wykwalifikowanej kadry specjalistów. Tegoroczna edycja warsztatów ogólnopolskich zostanie przeprowadzona według poniższego harmonogramu:
    13-14 kwietnia – Rzeszów – Biochemia
    27-28 kwietnia – Łódź – Medycyna
    11-12 maja – Kraków – Fizyka
    18-19 maja – Szczecin – Medycyna

W ramach zajęć odbywających się na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego młodzież dowie się czy antyoksydanty występują w żywności i czym jest stres oksydacyjny, a także co kryje się w tłuszczach oraz co to  chromatografia. Część praktyczna warsztatów odbędzie się w profesjonalnym laboratorium. Tam uczestnicy przy wsparciu doświadczonych naukowców przeprowadzą m.in. proces ekstrakcji wybranych grup związków chemicznych z powszechnie spotykanych produktów żywnościowych i poznają główne techniki służące identyfikacji gatunkowej mikroorganizmów. Ponadto, uczniowie zaznajomią się z kolejnymi etapami izolacji i oczyszczania materiału genetycznego DNA.  

Podczas kursów medycznych prowadzonych w Łodzi i Szczecinie uczestnicy dowiedzą się na czym polega specyfika nauki anatomii, jak wygląda badanie przedmiotowe internistyczne, jak rozmawiać z pacjentem i diagnozować na podstawie przeprowadzonego wywiadu. W części praktycznej warsztatów młodzież będzie miała niepowtarzalną okazję do spotkań i rozmów z lekarzami-praktykami, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na nurtujące pytania. Przy ich wsparciu, w profesjonalnym laboratorium uczniowie przeprowadzą też sekcję na narządach zwierzęcych oraz nauczą się szycia chirurgicznego.

Uczestnicy warsztatów fizycznych w Krakowie usłyszą natomiast o wykorzystaniu fizyki do ochrony dziedzictwa kulturowego oraz cząstek elementarnych w przemyśle i medycynie. Uczniowie zobaczą też świat w skali nano oraz przekonają się, że komputery mogą posłużyć im nie tylko do gry. W części praktycznej zostanie natomiast poruszony temat ultrakrótkich impulsów światła, które pozwalają wytworzyć gwiazdę w laboratorium.

Poprzez warsztaty ADAMED SmartUP Academy od kilku lat docieramy do młodzieży z całej Polski i wspieramy ich rozwój naukowy. Uczestnicy doceniają przede wszystkimi ogrom nowej wiedzy, jaką zdobywają podczas zajęć. Zdajemy sobie też sprawę, że nie zawsze mają możliwość pracy w profesjonalnym laboratorium. Dlatego chcemy, by mogli sprawdzić się w naturalnym środowisku naukowym jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Może to być moment przełomowy, który zadecyduje o ich przyszłym kierunku rozwoju – mówi Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Aplikuj i weź udział w warsztatach dla młodych naukowców
Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie https://adamedsmartup.pl/warsztaty-ogolnopolskie/ i w kilku zdaniach (maksymalnie 50 słów) opisać, dlaczego chce się skorzystać z wybranych zajęć ADAMED SmartUP Academy. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu zgłoszenia zadecyduje jego termin przesłania oraz udzielona odpowiedź.

***
ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.