Nawet najlepsza opieka naszego domu nie daje nam stuprocentowej gwarancji na to, że nie spotka nas żadne losowe zdarzenie jak wichura, silna burza czy powódź. Należy też pamiętać o włamaniach i kradzieżach, które w wakacje stają się prawdziwą plagą. Najlepszą receptą na wszelkiego rodzaju zniszczenia i niepewności jest ubezpieczenie swojego domu.

Ubezpieczenie to podstawa!

Podstawowy wariant ubezpieczenia nieruchomości jest najpopularniejszym na naszym rynku, mimo iż chroni tylko mury od ognia i innych zdarzeń losowych. Jeżeli zdecydujemy się na taki pakiet możemy liczyć na odszkodowanie tylko w wypadku, gdy uszkodzeniu lub zniszczeniu ulegnie sam budynek lub jego stałe elementy. Posiadając takie ubezpieczenie musimy pamiętać, że jeśli wszystkie nasze rzeczy ulegną zniszczeniu, na przykład w wypadku pożaru, to nasz ubezpieczyciel nie pokryje kosztów za nic innego oprócz stałych elementów konstrukcji naszej nieruchomości. – „Jeśli chcemy, aby nasz dom był pod kompleksową ochroną, musimy uwzględnić w ubezpieczeniu: budynki gospodarcze, garaże lub miejsce parkingowe, a także wszystkie rzeczy, które znajdują się w naszej nieruchomości. Dzięki dynamicznemu rozwojowi rynku ubezpieczeń, możemy z łatwością dobrać polisę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb naszych i naszego domu” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Bez dodatku ani rusz

Polisa ubezpieczenia domu może być rozszerzona o szereg produktów dodatkowych, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania pakietu do naszych potrzeb. Do wyboru są między innymi takie dodatki jak assistance techniczny, który świetnie sprawdzi się, gdy będziemy potrzebować interwencji hydraulika lub ślusarza, czy  naprawić sprzęt AGD/RTV, a nawet nasz sprzęt komputerowy. Niektóre towarzystwa oprócz pomocy technicznej oferują także ochronę roweru (jako sprzęt przechowywany w garażu), pomoc medyczną, czy OC w życiu prywatnym.

– „Kupując ubezpieczenie domu musimy pamiętać, że nie każda polisa obejmuje ryzyko kradzieży z włamaniem. Dla wielu z nas, szczególnie podczas wakacji, jest to główny powód objęcia nieruchomości ubezpieczeniem, dlatego też przed zawarciem umowy warto skonsultować się z doradcą i upewnić, że uwzględnia ona kradzież mienia z każdej części nieruchomości” – zaleca Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Od czego zacząć i jak mądrze wybrać

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza polisa będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb, a cena adekwatna do wariantu, najlepiej jest udać się do najbliższej placówki multiagencji i skonsultować się z pośrednikiem ubezpieczeniowym. – „Doradca bardzo dobrze zna produkty ubezpieczeniowe i jest w stanie polecić nam ten, który będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom, zarówno pod względem zakresu ubezpieczenia jak i ceny ” – dodaje Maciej Kuczwalski.