Hala Boracza z której roztaczają się piękne widoki na cały Beskid Żywiecki już od dawna była w naszych planach. W końcu plany udało się zrealizować, a wybrana trasę polecamy zarówno dzieciom, osobom starszym jak i zupełnie początkującym amatorom górskich wędrówek.

TRASA
Żabnica, Skałka (szlakiem czarnym) - Hala Boracza ( szlakiem czarnym/zielonym/niebieskim) - Schronisko PTTK na Hali Boraczej - Hala Boracza - Żabnica, Skałka

Na szlak wyruszamy z Żabincy, Skałka tutaj naprzeciwko lokalnego sklepu spożywczego znajduje się niewielki parking na kilka samochodów. Warto być wcześnie rano, bo miejsca w weekendy szybko się zapełniają. Idziemy prosto asfaltową drogą, która łagodnie wznosi się do góry. Po lewej stronie szumi niewielki potok, mijamy też kościół i okoliczne domy. Droga którą idziemy objęta jest zakazem wjazdu, który nie dotyczy okolicznym mieszkańców. Nie zaobserwowaliśmy jednak wzmożonego ruchu pojazdów, a w dwie strony minęły nas zaledwie trzy auta. Podążamy cały czas przed siebie i mniej więcej w połowie drogi asfalt się kończy, a my wchodzimy do lasu. W tym miejscu jest już bardziej stromo, ale perspektywa jagodzianek w schronisku sprawia że nogi idą jakby szybciej. Po kilkunastu minutach docieramy do Hali Boraczej. Jesienne widoki zachwycają, a my udajemy się do pobliskiego schroniska aby (dalej podziwiając przepiękne panoramy) zajadać się pysznymi jagodziankami. Po dłuższym odpoczynku wracamy do auta tą samą drogą.


Praktyczne informacje:
- przejście całej trasy zajęło nam ok. 3h,
- czarny szlak prowadzący z Żabincy jest stosunkowo łatwy i do przejścia dla każdego,
- w Schronisku na Hali Boraczej można się posilić pysznymi jagodziankami.


#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Hala Boracza #Beskid Żywiecki