Piękna złota jesień trwa w tym roku wyjątkowo długo, chcąc nacieszyć się jeszcze pięknem przyrody postanowiliśmy wybrać się na Jaworz w Beskidzie Wyspowym. Ze znajdującej się pod szczytem wieży widokowej roztaczają się przepiękne widoki z Tatrami w tle.


TRASA:
Skrzętla-Rojówka (szlakiem niebieskiem) - Wieża widokowa pod Jaworzem (szlakiem niebieskiem) - Jaworz - Wieża widokowa pod Jaworzem - Skrzętla-Rojówka

DOJAZD I PARKING:
Na szlak wyruszamy z miejscowości Skrzętla-Rojówka, najlepiej kierować się do Kaplicy dojazdowej NMP Częstochowskiej w Skrzętli. Tuż przy kaplicy znajduje się parking na kilka samochodów. Można także podjechać dalej, nawet pod samą wieżę widokową, jednak część trasy to bita droga którą po deszczu/śniegu może być ciężko pokonać.

Wyruszamy spod kaplicy, szlak wiedzie wąską asfaltową drogą, jest wczesny ranek a widoki na szlaku niesamowite. Piękna pogoda, słońce i mocny wiatr, w oddali Tatry. Szlak to wznosi się to znów opada, czasem idziemy środkiem wsi by po chwili znów wejść do lasu. Mniej więcej w połowie trasy udaje nam się dostrzec wieżę widokową. Przyśpieszamy więc kroku, by po kilkunastu minutach wspinać się już po schodach wieży. Tutaj też urządzamy dłuższy odpoczynek, po którym udajemy się jeszcze wyżej aby zdobyć Jaworz. Od tego miejsca szlak zmienia swój charakter i staje się nieco bardziej stromy, cały pokryty jest też świeżo opadłymi liści co sprawia że nie widać kryjących się pod spodem, śliskich kamieni. Na tym odcinku zalecamy więc zachowanie ostrożności. Podejście choć strome, nie jest jednak zbyt długie, po chwili więc meldujemy się na zalesionym szczycie Jaworza. Do samochodu wracamy tym samym szlakiem.

Praktyczne informacje:
- długość trasy w obie strony to nieco ponad 7 km,
- szlak nie jest trudny, ale ma jedno bardziej strome podejście pomiędzy wieżą widokową a szczytem Jaworza,
- w okolicy wieży znajduje się agroturystyka Hubertówka w której można się posilić, my jednak nie korzystaliśmy z jej usług.


#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Beskid Wyspowy #Jaworz