Cergowa to dość popularny szczyt leżący na terenie Beskidu Niskiego. Jego wierzchołek jest zalesiony, ale całkiem niedawno wybudowano tu wieżę widokową wznoszącą się ponad drzewami. Nam niestety nie było dane podziwiać roztaczających się z niej widoków.


DOJAZD I PARKING:
Na Górę Cergowa najlepiej wybrać się z Dukli, należy kierować się do Przysiółku Ciułówka. Do parkingu prowadzi stąd wąska i stroma droga na końcu której znajduje się niewielki parking. Współrzędne parkingu: 49.5404960, 21.6996590.


Z parkingu wyruszamy kierując się za żółtymi oznaczeniami. Początkowo schodzimy w dół, przechodzimy mostkiem i powoli wspinamy się do góry. Na początku szlak nie jest bardzo stromy, ale systematycznie wznosi się do góry. Idziemy lasem jest wilgotno i mgliście, po ostatnich deszczach również ślisko. Po ok. 45 minutach docieramy do Złotej Studzienki. To przepiękne miejsce z Kapliczką św. Jana z Dukli, który właśnie w tym miejscu rozpoczął swoje pustelnicze życie. Wewnątrz kapliczki bije źródełko, a jego woda (według wierzących) ma uzdrawiającą moc.

Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej, szlak wznosi się do góry i kiedy myślimy już że czeka
nas ostatnie podejście, za pagórkiem ukazuje się kolejny, a potem jeszcze kolejny. W końcu docieramy do celu, znajduje się tu wieża widokowa, ale przy tak mglistej pogodzie ze szczytu nic nie widać. Mówią że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Po drodze udaje nam się zobaczyć aż sześć salamander plamistych. Wracamy tym samym szlakiem schodząc ostrożnie w dół.


Praktyczne informacje:
- szlak na Cergową jest stromy i ta stromizna przeważa przez większą cześć trasy, po deszczu może być ślisko,
- na szczycie znajduje się wieża widokowa,
- warto wybrać ten szlak ze względu na znajdującą się w połowie trasy Złotą Studzienkę.#Wyjdźże z dzieckiem #Beskid Niski #Góry z dzieckiem #Góra Cergowa