Niezbyt często odwiedzamy Beskid Mały i chyba musimy to zmienić! Mało wymagająca, malownicza trasa prowadząca na Potrójną to propozycja dla rodzin z dziećmi, a także dla tych którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami.

DOJAZD i PARKING:
Na szlak najlepiej wyruszyć z Rzyk. Wybierając szlak czarny (bardziej stromy), można zaparkować naprzeciwko Magicznej Osady, tam po przekroczeniu rzeki ukarzą się czarne oznaczenia. Wybierając (tak jam my) szlak żółty należy minąć Magiczną Osadę i podjechać dalej ok. 1,5 km. Po lewej stronie znajdują się dwa sporej wielkości bezpłatne parkingi.  

TRASA:
Rzyki, Praciaki (szlakiem żółtym) - Rozejście szlaków pod Smrekowicą (szlakiem żółtym/czerwonym/zielonym) - Rozejście szlaków pod Młodą Horą (szlakiem żółtym/czerwonym) - Przełęcz na Przykrej (szlakiem żółtym) - Chatka Studencka Pod Potrójną (szlakiem żółtym) - Potrójna (szlakiem żółtym) - Chatka na Potrójnej - Pod Potrójną (szlakiem czarnym) - Czarny Groń mostek (bez szlaku) - Rzyki, Praciaki


Na szlak wyruszamy kierując się żółtymi oznaczeniami. Początkowo kawałek asfaltową drogą, potem wkraczamy do lasu gdzie mijamy dolną stację kolejki Czarny Groń. Po chwili szlak skręca w prawo i rozpoczyna się strome podejście, które prowadzi aż do Rozejścia szlaków pod Smrekowicą. Od tego momentu nie ma już tak wymagających podejść, a trakt wiedzie łagodnie lasem to wznosząc się lekko, to opadając.

Po drodze mijamy Chatkę Pod Potrójną, niestety chwilowo nie było właścicieli więc nie udaje nam się przybić tu pieczątki. Następnym punktem na naszej trasie jest formacja skalna Zbójeckie Okno, skąd już niecała godzina dzieli nas od szczytu Potrójnej. Kiedy docieramy do celu, pierwszy raz na naszej wyprawie ukazują nam się przepiękne panoramy. Jest zimno i wietrznie, ale pięknie! Jesień rozgościła się tu na dobre, a mnóstwo kolorów i barw tworzy niepowtarzalny klimat.

Po chwili udajemy się do leżącej nieco niżej Chatki na Potrójnej. Zjadamy świeże i ciepłe jeszcze drożdżówki. Posileni możemy ruszać dalej. W drodze powrotnej obieramy szlak czarny, robiąc jeszcze krótki postój w punkcie widokowym Pod Potrójną. Po nieco ponad godzinie docieramy do Magicznej Osady, skąd już tylko 1,5 km asfaltową drogą dzieli nas od parkingu.


Praktyczne informacje:
- trasa liczy ok. 13 km, pokonaliśmy ją w 6 godzin,
- poza początkowym podejściem na szlaku żółtym, większość trasy łagodnie wznosi się do góry,
- w Chacie na Potrójnej można zjeść świeże drożdżówki,
- w Chacie Pod Potrójną nie zastaliśmy nikogo, jednak otocznie tego miejsca jest bardzo zaniedbane i wokół roztacza się nieprzyjemny zapach.#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Beskid Mały #Potrójna