Góra Żar znajdująca się w Beskidzie Małym to bardzo znane i chętnie odwiedzane miejsce. A to ze względu na znajdującą się tutaj kolejkę linową- terenową, dzięki której w  kilka minut możemy dostać się na szczyt.


TRASA:
Dolna stacja kolejki na Górę Żar (wejście bez szlaku stokiem narciarskim) - Góra Żar (szlakiem czarnym/zielonym/czerwonym) - Żar, odejście szlaku zielonego (szlakiem czerwonym) - Kiczera - Żar, odejście szlaku zielonego - Góra Żar

PARKING:
W pobliżu dolnej stacji kolejki znajduje się kilka parkingów. Pierwszy, leżący najbliżej dolnej stacji to parking na żetony płatny 8 zł/h. Wystarczy podjechać kilka metrów dalej, gdzie po lewej stronie znajduje się całkiem spory parking płatny 15 zł/dzień.

Na Górę Żar wyruszamy spod dolnej stacji kolejki. Na szlaku pustki jest godzina 8 rano, kolejka na górę rusza o godz. 9.00. Początkowo planujemy iść czarnym szlakiem który wedle mapy prowadzi po prawej stronie torów, jednak nie odnajdujemy oznaczeń szlaku, ruszamy więc lewą stroną po stoku narciarskim. Po niecałej godzinie dość mozolnej wspinaczki docieramy na szczyt, a tutejsze widoki zachwycają. Trasa okazuje się za krótka (jak na nasze możliwości) dlatego podążamy dalej, obchodzimy zbiornik wodny znajdujący się na górze. Kierujemy się czerwonym szlakiem i już bez większych wzniesień idziemy w kierunku Kiczery.
Na Górze Żar było pięknie, ale widoki roztaczające się z Kiczery szczególnie nas urzekły. Po dłuższym odpoczynku i przybiciu pieczątki na szczycie, wyruszamy w drogę powrotną tym samym szlakiem. Na Górze Żar oglądamy jeszcze startujących paralotniarzy, a w dół zjeżdżamy kolejką.


Praktyczne informacje:
- na szczyt można wejść szlakiem czarnym (szlak słabo oznaczony, a w jednym miejscu
znajduje się nawet zakaz wstępu) lub stokiem narciarskim po lewej stronie torów,
-Bilety na przejazd PKL: normalny w jedną stronę 15 zł, ulgowy 12 zł,
- warto połączyć wycieczkę na Górę Żar ze zdobyciem Kiczery, szlak stosunkowo łatwy i piękny widokowo.#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Góra Żar #Kiczera #Beskid Mały