Test zdrady wykrywa ślady nasienia na pościeli, bieliźnie i innych próbkach, a następnie przy pomocy badań DNA ustala od kogo pochodzi. Jego celem jest udowodnienie zdrady partnera, zarówno na potrzeby prywatne, jak i sądowe.

Laboratorium sprawdza czy na dostarczonej próbce są ślady spermy. Jeśli wynik badania potwierdzi obecność nasienia, wtedy laboratorium może przystąpić do sprawdzenia, do kogo należy próbka.


Podstawą badania jest wyizolowanie DNA z dostępnego materiału oraz ustalenie profilu genetycznego osoby, od której pochodzi znaleziona sperma – tłumaczy Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa -  Utworzony profil porównuje się następnie z profilem uzyskanym z innej próbki - pobranej od osoby, do której przypuszczalnie ta sperma może należeć. Celem badania jest sprawdzenie czy otrzymane profile są takie same, a więc czy należą do jednej i tej samej osoby.

Test zdrady - na podstawie włosów, niedopałka papierosa i innych mikrośladów

Za materiał porównawczy do testu na udowodnienie zdrady może posłużyć wiele przedmiotów, zwanych mikrośladami: szklanka, sztućce, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, niedopałek papierosa, patyczek z woskowiną uszną, zużyta chusteczka higieniczna (z wydzieliną z nosa), wyrwane z cebulkami włosy, jak i standardowy wymaz z policzka.

Wyniki testów DNA na zdradę są często wykorzystywane jako materiał dowodowy w sprawach rozwodowych. Na ich podstawie sąd może unieważnić małżeństwo, stwierdzając np. że jedna ze stron utrzymywała kontakty seksualne z inną osobą. Zanim na rynku pojawił się test DNA na zdradę sąd mógł opierać się wyłącznie na takich dowodach jak zdjęcia, smsy czy listy.

Test zdrady jest jednym z badań wprowadzonych w ostatnim czasie do oferty testDNA. Laboratorium poszerzyło swoje analizy również o badanie w kierunku trombofilii wrodzonej, badanie płci płodu po poronieniu, a także badanie przyczyn poronienia. Zwiększenie oferty badań jest związane z nieustannym rozwojem testDNA, zwiększaniem doświadczenia i podnoszeniem kwalifikacji pracowników. Wszystko to w połączeniu z udziałem w zewnętrznych programach certyfikujących jest zgodne z dążeniem do bycia liderem na rynku badań DNA.

testDNA Laboratorium Sp. z o. o. od ponad 10 lat specjalizuje się w analizach ojcostwa, pokrewieństwa oraz w diagnostyce medycznej.Jakość przeprowadzanych badań jest potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami, z firmą współpracują również sądy i prokuratura.Centralny Oddział Laboratorium znajduje się w Katowicach a badania genetyczne dostępne są na terenie całego kraju dzięki współpracy  z blisko 200 punktami pobrań i specjalistami.