Jak przyznaje Michał Waszczeniuk, prezes ADMT S. A., tworzona właśnie konstrukcja nie jest największym obecnie realizowanym projektem – docelowo będzie ważyć około 200 ton. To, co ją jednak wyróżnia to wysoki stopień wyspecjalizowania.

- Konstrukcja wykorzystana zostanie przy budowie nowego reaktora SCR (odsiarczania spalin) w Elektrociepłowni Siekierki Warszawa, zatem w tym wypadku konieczne było spełnienie wysokich wymogów technicznych i jakościowych. Wśród nich znalazło się chociażby zabezpieczenie antykorozyjne (poprzez malowanie wg. wytycznych kategorii korozyjności C5), które w istotnym stopniu wydłuży żywotność całej konstrukcji – dodaje.

ADMT S. A. pełni tu rolę producenta konstrukcji stalowych. Inwestorem jest PGNiG Termika S. A., a Generalnym Wykonawcą konsorcjum Andritz AG i Budimex S. A. Co ciekawe, realizacja tego zlecenia wymagała od białostockiej firmy rozbudowy parku maszynowego.

- Projekt ten bez wątpienia stanowi jeden z kamieni milowych w historii rozwoju naszej spółki. W tym momencie stawiamy pierwszy krok w branży energetycznej, a zaufanie, jakim nas przy tym projekcie obdarzono jest najlepszym dowodem na spełnienie przez nas najwyższych standardów biznesowych, technicznych i jakościowych – mówi Michał Waszczeniuk.

I dodaje: Jesteśmy jednak przekonani, że kolejne tego typu realizacje są tylko kwestią czasu. Stale rosnąca liczba inwestycji energetycznych pozwala nam bowiem liczyć na trwale zaistnienie w tym sektorze.

Proces produkcyjny potrwa do końca roku. Później konstrukcja zostanie przetransportowana do Warszawy i rozpocznie się proces montażu.