Marchew, brokuły czy buraki – wiele dzieci krzywi się już na sam dźwięk tych słów. Zachęcenie najmłodszych do spróbowania warzyw i owoców bywa trudnym zadaniem. Jak sprawić, by zaczęły jeść zdrowe posiłki, których wcześniej nie chciały nawet skosztować? Amica ma kilka pomysłów!

Dzieci chętnie sięgają po produkty w kolorowych, atrakcyjnych opakowaniach, które widzą w telewizji czy na sklepowych półkach. Jednak często, nawet te skierowane do najmłodszych, zawierają w sobie dużo cukru i sztucznych barwników. Jak zachęcić najmłodszych, by zamiast po czekoladowe batoniki sięgali po zdrowsze i bardziej wartościowe produkty?

Gotuj razem z dzieckiem!
Jednym ze sposobów może być zaproszenie ich do wspólnego gotowania. Dzieci chętniej zjedzą śniadanie czy obiad jeśli będą mogły najpierw poznać składniki; dotknąć ich, powąchać i spróbować. Maluszki mogą przyglądać się jak posiłek przygotowują rodzice, starszym warto powierzyć proste zadania jak np. umycie warzyw. Najlepiej, by dzieci towarzyszyły nam od samego początku aż do końca. Przygotowując zapiekankę z warzywami pozwólmy im obejrzeć wszystkie składniki, a potem samodzielnie ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Mogą też pomóc w ustawieniu temperatury i programu pieczenia. Wybrane modele piekarników Amica są wyposażone w pakiet inteligentnych rozwiązań ProBaby System, dzięki którym dzieci mogą bezpiecznie przyglądać się potrawom, które pieką się wewnątrz. Blokada rodzicielska drzwiczek daje pewność, że najmłodsi nie otworzą ich nawet przez przypadek, a Zimny Front powoduje, że przy temperaturze 180°C, szyba piekarnika pozostanie chłodna (rozgrzeje się zaledwie do 35°C). Dzięki temu, najmłodsi nie oparzą się, nawet jeśli przyłożą do niej dłonie.

Kolorowe i wesołe posiłki
Dzieci jedzą oczami, dlatego powinniśmy zadbać o to, by ich posiłki były atrakcyjne i zachęcały do jedzenia. Jeśli nie chcą jeść warzyw czy owoców możemy je zblendować i podać w formie kolorowych i pełnych witamin koktajli czy smoothies. Do ich przygotowania również możemy zaprosić nasze pociechy – by przyrządzić pyszny koktajl wystarczy wrzucić składniki do blendera kielichowego i zmiksować! Dzieci na pewno chętnie zobaczą jak zamieniają się w soczyście zielony czy żółty napój! Blender kielichowy BTK 5011 IN. jest wyposażony w funkcję Pulse, która pozwala miksować nawet bardzo twarde produkty takie jak burak – warzywo, które nadaje koktajlowi intensywnie czerwony kolor!

Mali odkrywcy smaków
Innym sposobem na zachęcenie kilkulatków do jedzenia owoców i warzyw jest zamienienie gotowania w zabawę polegającą na próbowaniu nowych smaków. Najlepiej, jeśli na talerzu znalazłyby się także te produkty, których sami do tej pory nie próbowaliśmy np. egzotyczne owoce takie jak liczi czy marakuja. W ten sposób zarówno dzieci, jak i dorośli mieliby możliwość poznania nowych smaków i wprowadzenia ich do swojej diety. Jak pokazuje przeprowadzone na zlecenie Amica badanie jesteśmy coraz bardziej otwarci na eksperymentowanie w kuchni i testowanie nowych przepisów - przyznaje się do tego aż ¼ Polaków w wieku między 40 a 49 rokiem życia.

Wspólne gotowanie, odkrywanie nowych smaków oraz komponowanie kolorowych i wesołych posiłków sprawi, że dzieci zaczną kojarzyć jedzenie z dobrą zabawą. Może to pomóc w zachęceniu ich do jedzenia zdrowych produktów i spowodować, że zamiast zjeść pełen cukru batonik będą wolały wypić owocowy koktajl.