Wszyscy niejednokrotnie słyszeliśmy o zaletach herbaty, zwłaszcza zielonej: o jej właściwościach pobudzających, ale też uspokajających, w zależności od sposobu przyrządzenia naparu. Ale herbata może przysłużyć się naszemu zdrowiu nie tylko jako napój.

Coraz częściej można znaleźć kosmetyki z zielonej herbaty w sklepach. Nic dziwnego. Zielona herbata zawiera dużo przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Przeciwutleniacze  zapobiegają starzeniu się skóry, sprawiają, że tkanka łączna i naczynia krwionośne są mocniejsze, dlatego można zieloną herbatę znaleźć w coraz większej liczbie kremów przeciwzmarszczkowych. Również ochrona przed promienowaniem UV jest mocniejsza dzięki przeciwutleniaczom zawartym w herbacie.

Ale to nie koniec jej zalet: ekstrakt herbaciany hamuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych, dlatego jest świetnym rozwiązaniem w przypadku problemów z przetłuszczaniem się skóry. Stąd szampony z zieloną herbatą mają właściwości normalizujące, skuteczne także w przypadku łupieżu.

Kolejną zaletą herbaty jest działanie łagodzące. Żeby się o tym przekonać, nie musisz kupować drogich kosmetyków. Kosmetolodzy z Elfa Pharm polecają na piekące, podpuchnięte lub zaczerwienione oczy przygotować mocny wywar z czarnej herbaty. W tak przygotowanym wywarze należy zanurzyć dwa kompresy i potrzymać przez 10 do 15 minut na powiekach. Sama chętnie korzystam z tej metody, bo skutecznie przynosi ulgę i zmniejsza opuchliznę. Dla osób z ciągłymi problemami ze stanem zapalnym okolicy oczu lub obrzękami lepszym rozwiązaniem może być kupno gotowych produktów z wyciągiem z herbaty do pielęgnacji oczu.

Coraz częściej można też spotkać preparaty ujędrniające z zieloną herbatą. To z kolei zawdzięczamy pobudzającym właściwościom herbaty, adekwatnym do kofeiny: przyspiesza spalanie tłuszczu, poprawiając też ukrwienie skóry. Jej wszechstronność może zaskakiwać, ale od wieków herbata, szczególnie zielona, była cenionym naparem ze względu właśnie na drogocenne połączenie właściwości.