Lato w pełni, zapraszamy więc na cykl pt. Pytanie na lato, w ramach którego będziemy przedstawiać informacje i różnorodne ciekawostki związane z wpływem słońca na organizm człowieka. Eksperci  z Polskiego Związku Solaryjnego: Dominik Wrzos i Paweł Grabowski będą wyjaśniać zjawiska, rozwiewać wątpliwości i ujawniać fakty, które warto poznać, by bezpiecznie korzystać z letniego słońca. Dziś nasi eksperci odpowiedzą na pytanie, jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę.

Czym jest fototyp skóry?

Dominik Wrzos z Polskiego Związku  Solaryjnego opowiada w dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że fototyp określa typ naszej karnacji, a także informuje o wrażliwości i podatności naszej skóry na opalanie lub na oparzenia słoneczne. To od rodzaju fototypu zależy poziom produkcji melaniny pigmentu w organizmie człowieka odpowiadającego za barwę skóry, koloru oczu oraz włosów. Głównym zadaniem tego barwnika jest osłona komórek skóry przed rakotwórczym działaniem promieniowania ultrafioletowego i jonizującego.

Zgodnie z klasyfikacją amerykańskiego dermatologa Thomasa B. Fitzpatrick, który w 1975 r. przeprowadził badania, dotyczące wpływu słońca na organizm człowieka, wyróżniamy sześć fototypów skóry, z których trzy występują powszechnie u mieszkańców Polski (fototyp czwarty występuje rzadko, a częściej spotykany jest na południu Europy). Warto przedstawić teraz cechy każdego z nich.

Fototyp 1 celtycki

skóra jasna / blada / o odcieniu różowym

skóra skłonna do podrażnień, narażona na zaczerwienienia

włosy jasny blond / rude

oczy jasnoniebieskie / piwne / zielone

duża ilość piegów

niewielka ilość melaniny w skórze

Osoby posiadające ten fototyp łatwo ulegają słonecznym poparzeniom, a ich skóra nie zbrązowieje, czyli właściwie jest niezdolna do opalania.

Zalecenia: unikanie słońca

używanie kremów z filtrem SPF 50

unikanie solariów

Fototyp 2 - północnoeuropejski

skóra jasna o odcieniu mlecznym

oczy zielone / niebieskie /piwne

włosy blond,  lub jasnobrązowe

Skłonność do występowania piegów

U osób z fototypem nr 2 występuje duża skłonność do oparzeń oraz szansa na niewielką opaleniznę.

Osoby o tym fototypie muszą ostrożnie korzystać ze słońca a na brązowienie skóry muszą poczekać dłuższy czas.

Zalecenia: używanie kremów z filtrem SPF 50, a minimum SPF 30

ostrożne korzystanie ze słońca i solariów (minimalny czas seansu)

Fototyp 3 - środkowoeuropejski

lekko śniada karnacja

oczy szare lub piwne

włosy ciemny blond lub brązowe

rzadko występujące piegi

Reprezentanci fototypu nr 3 opalają się bez trudu, a ich skóra pod wpływem słońca przybiera stosunkowo ciemny, brązowy lub oliwkowy odcień.

Zalecenia: używanie kremu z filtrem SPF 30 lub SPF 20

możliwość regularnego korzystanie z solariów, ale uwaga:  przy pierwszym seansie zaleca się ograniczenie do minimalnego czasu w celu sprawdzenia reakcji skóry

unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce

Fototyp 4 - południowoeuropejski

śniada karnacja

oczy ciemnobrązowe

brak skłonności do piegów

wysoka odporność własna na poparzeniaZalecenia: nawet nieduża dawka słońca wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry

używanie kremu z filtrem SPF 4-8

możliwość korzystania z solarium bez ograniczeń, według zaleceń obsługi solarium

Po co znać swój fototyp?

Paweł Grabowski z Polskiego Związku Solaryjnego wyjaśnia ekspozycja ciała na słońce niesie za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu: m.in.: poprawia samopoczucie, powoduje wzrost poziomu witaminy D3 oraz przynosi ulgę w walce z bólami reumatycznymi. Trzeba jednak używać słońca z umiarem. Co to znaczy? Poziom umiaru nie jest taki sam dla wszystkich. Inaczej może korzystać ze słońca osoba o śniadej karnacji, a inaczej o bardzo jasnej. Znając swój fototyp skóry, będziemy w stanie lepiej ochronić się przed słońcem, a także przewidzieć reakcję naszej skóry na działanie promieni słonecznych.Będziemy też wiedzieć, jaką wybrać strategię przygotowawczą do sezonu letniego, jak dobrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny oraz jak często i długo korzystać z takich rozwiązań jak solaria.