Na tegoroczną edycję wpłynęły 143 zgłoszenia, w tym 15 z Polski. Toruń to jedyny przedstawiciel naszego kraju, który znalazł się w gronie 17 finalistów. Już tylko to gwarantuje miastu promocję, gdyż Komisja Europejska dystrybuuje folder poświęcony finalistom konkursu. Toruński Park Technologiczny przy ul. Włocławskiej opisano w nim jako miejsce sprzyjające prowadzeniu nowoczesnych przedsięwzięć.

Niezależne jury konkursu RegioStars, pod przewodnictwem posła do Parlamentu Europejskiego Lamberta Van Nistelrooija, wybrało 17 finalistów w oparciu o cztery najważniejsze kryteria: innowacyjność, wpływ na gospodarkę i społeczeństwo, zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz współpracę partnerską.

Komentując wybór jury, europejska komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu stwierdziła: - Gratuluję wszystkim finalistom, gdyż projekty wybrane przez jury to doskonały przykład tego rodzaju inwestycji, których chcielibyśmy widzieć więcej w przyszłości dla innych regionów i miast. Projekty znajdujące się wśród tegorocznych finalistów to modelowe projekty w dziedzinie rozwoju MŚP, efektywności energetycznej, włączenia społecznego oraz rozwoju miast, a wspólnych celem ich wszystkich jest podniesienie jakości życia obywateli. Znalezienie się wśród finalistów konkursu RegioStars to nie tylko znak jakości przyznany dobremu projektowi, lecz również oznaka międzynarodowego uznania dla regionów i miast za ich innowacyjne i kreatywne podejście do wykorzystania unijnych funduszy.

Projekty zakwalifikowane do finału są realizowane w regionach i miastach z 15 krajów UE: Austrii, Bułgarii, Czech, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Nagrody za rok 2015 przyznano w następujących czterech kategoriach:

  • Inteligentny wzrost gospodarczy − uwalnianie potencjału wzrostu MŚP na rzecz gospodarki cyfrowej
  • Zrównoważony wzrost gospodarczy − mobilizowanie inwestycji w efektywność energetyczną z korzyścią dla obywateli i społeczeństwa
  • Wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu – integrowanie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
  • CityStars − przekształcanie miast z myślą o wyzwaniach przyszłości

Toruński Park technologiczny znalazł się w kategorii „inteligentny wzrost gospodarczy”. Jego rywalami są projekty: duńsko-szwedzki, francusko-hiszpański oraz walijski.

Toruński Park Technologiczny działa od 2004 r. TARR rozbudowuje go etapami. W RegioStars 2015 startuje ostatnia faza rozbudowy zakończona w ub.r. Powstały wówczas centrum przetwarzania danych informatycznych Exea Data Center oraz inkubator technologiczny Smart Space. Inwestycja kosztowała przeszło 119 mln zł, z czego 70 mln zł to dotacja z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Exea świadczy usługi informatyczne w modelu tzw. chmury obliczeniowej. Dzięki niej użytkownik nie musi kupować drogiego sprzętu komputerowego i oprogramowania, ale ze zwykłego komputera może połączyć się z serwerownią. Z kolei Smart Space to miejsce, w którym firmy zajmujące się nowymi technologiami mogą na preferencyjnych warunkach wynająć biuro lub pojedyncze miejsce do pracy.