Wycieczka z serii na niepogodę i idealny pomysł na spędzenie sobotniego przedpołudnia.

Centrum Szkła i Ceramiki oferuje tematyczne warsztaty dla dzieci w przedziale wiekowym 5-12 lat. W warsztatach można wziąć udział po uprzednim zarezerwowaniu miejsca meilowo bądź telefonicznie. My postanowiliśmy wybrać się na warsztaty przedświąteczne, na których dzieci tworzyły przepiękne świąteczne obrazki na szkle. Warsztaty trwały około godziny, a przed ich rozpoczęciem wszyscy wzięliśmy udział w pokazie ręcznego formowania szkła. Na naszych oczach Panowie hutnicy wykonali aniołka i bańkę. Pani przewodnik wyjaśniała wszystko w trakcie i opowiadała nam o piecu hutniczym i odprężarce, w której jeszcze przez kilkadziesiąt godzin po wykonaniu muszą być przechowywane cudeńka stworzone przez hutników. Na koniec pokazów każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił i wydmuchać "balonik" ze szkła.
Kiedy już dzieci udały się na warsztaty, my poszliśmy obejrzeć wystawę znajdującą się na pierwszym piętrze "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998.". Wystawę ogląda się z przyjemnością. Możemy na niej zobaczyć narzędzia hutnicze, a także dowiedzieć się jakie miały zastosowanie, dzięki specjalnym multimedialnym tablicom. Każdy może spróbować swoich sił w quizie wiedzy o szkle, a na koniec obejrzeć przedmioty wykonane przez znanych polskich hutników. Na parterze mieści się galeria z której nikt nie wychodzi z pustymi rękami. Znajdują się tam najróżniejsze wyroby wykonane ze szkła m.in. kule, wazony, ozdoby na choinkę, kubki itp..


Podsumowanie:
Fantastyczne miejsce, widać że osoby tam pracujące lubią to co robią. Obsługa jest bardzo pomocna, plus za szybki kontakt i sprawne odpowiedzi na meila.

Praktyczne informacje:
- w chłodne dni warto zabrać coś ciepłego do ubrania, ponieważ hala nie jest ogrzewana (warsztaty są w ogrzewanym pomieszczeniu),
- nie ma problemu żeby w pokazie ręcznego formowania szkła brały udział małe dzieci (nasza młodsza córka 9 miesięcy),
- rodzice mogą brać udział w pokazie ręcznego formowania szkła razem z dziećmi (jeżeli dzieci biorą udział w warsztatach - bilet dla rodziców w cenie 10 zł),
- pokaz ogląda się siedząc na krzesłach ustawionych w hali ( nie ma obawy że dzieci się zmęczą :)).
#Centrum szkła i ceramiki #Wyjdźże z dzieckiem #Kraków z dzieckiem