Węgierska literatura w ostatnim czasie straciła wielu wybitnych autorów, którzy cieszyli się uznaniem również polskich czytelników. W sobotę 29 października o 19.00 w Synagodze Wysokiej w Krakowie będziemy mieli okazję wysłuchać wspomnień madziarskich literatów i tłumaczy na temat ich kolegów, znamienitych twórców. Spotkanie moderowane przez Annę Pawlikowską, otworzy recital pianisty Bartłomieja Kominka. Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie we współpracy z wydawnictwem Austeria.

Imre Kertész, Péter Esterházy, Sándor Csoóri, Szilárd Borbély, János Oláh – to pisarze, którzy będą bohaterami Węgierskich Zaduszek Literackich. Jest to okazja, by dzięki opowieściom związanych z nimi osób, poznać ich od zupełnie innej strony. Wśród zaproszonych gości, którzy będą wspominać twórczość swoich kolegów oraz fakty z ich życia, są m.in.: Géza Röhrig – poeta, aktor, autor książki pt. „Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie”, János Háy – pisarz, autor „Syna ogrodnika”, István Kovács – historyk, tłumacz i autor „Lustra dzieciństwa”, Teresa Worowska – wybitna hungarystka, tłumaczka m.in. Máraiego, Esterházyego, Balassiego i wielu innych, Gábor Németh – pisarz, wieloletni przyjaciel tragicznie zmarłego Szilárda Borbélyego, Péter Gárdos - reżyser filmowy i autor powieści „Gorączka o świcie” oraz Lajos Grendel – pisarz i eseista, twórca dzieł „Dzwony Einsteina” i „Poświęcenia hetmana”. Do udziału we wspólnym wspominaniu zaproszeni są również wszyscy chętni i obecni. Rozmowę moderować będzie Anna Pawlikowska. Spotkanie otworzy recital pianisty Bartłomieja Kominka. Wstęp wolny, a na gości będzie czekać skromy węgiersko-żydowski poczęstunek.

Węgierskie Zaduszki Literackie odbędą się 29 października o godz. 19.00 w Synagodze Wysokiej przy ulicy Józefa 38. Wydarzenie to realizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie we współpracy z wydawnictwem Austeria. Więcej informacji na stornie: www.kulturawegierska.pl oraz na facebooku.

Organizatorzy:
    Węgierski Instytut Kultury - Varsói Magyar Kulturális Intézet
    Wydawnictwo Austeria

Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji dla Magdaleny Brudzińskiej, wokalistki, altowiolistki, która od ponad 10 lat współpracuje z Klezmer Hois, wydawnictwem Austeria i Leopoldem Kozłowskim oraz dla JCC Krakow.