Kim jest trener personalny?

Trener personalny, to instruktor który pracuje  z indywidualnym klientem. Jest jego dietetykiem, psychologiem i strażnikiem kondycji fizycznej jednocześnie. Dobry trener pomaga, dba, uczy i kieruje podopiecznego w stronę nowej, lepszej sylwetki. Na tym jednak jego praca się nie kończy, często także potrzeba jest jego pomoc w utrzymaniu efektów i systematyczności treningów. Instruktor niejednokrotnie nie działa solo, w niektórych przypadkach konieczna jest współpraca z lekarzem, ponieważ dość często z usług trenera osobistego korzystają też osoby wracające do zdrowia po ciężkich chorobach, wypadkach lub osoby bardzo otyłe. Treningi indywidualne nie są już przywilejem dla gwiazd dziś oferty są co raz bardziej przystępne, a w związku z tym stają się co raz popularniejsze. Nie od dziś też widomo, że są najszybszym i najskuteczniejszym rodzajem treningów, który przynosi też najbardziej efektowne rezultaty.

Czy trening personalne to nuda?

Po pierwsze każdy klient jest inny i każdy trening stanowi nowe wyzwanie. Dziś do trenerów personalnych zgłaszają się sportowcy, gwiazdy, ale też zwykli ludzie starający się zmienić własną sylwetkę, niejednokrotnie podopiecznymi są już dzieci zmagające się z nadwagą. Sukcesy trenera są jego najlepszą reklamą. Im skuteczniejsza i bardziej efektowna metamorfoza podopiecznego tym bardziej rozchwytywany staje się jego trener.

Kto może być trenerem?

Dobrą widomością jest, że aby zostać trenerem nie trzeba mieć ukończonych studiów z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji czy kierunków związanych ze sportem. Chociaż takie wykształcenie oczywiście nie zaszkodzi. Trzeba jednak skończyć specjalne szkolenie które uprawnia do wykonywania takiego zawodu. Ważna jest też kondycja fizyczna przyszłego kandydata na trenera personalnego. Musi on być przykładem dla swoich podopiecznych i ideałem sylwetki, do której chcą dążyć. Jednak trener osobisty to nie tylko kondycja fizyczna ale też psychiczna. Dobry trener personalny to też dobry psycholog. Jeśli myślisz o takim zawodzie, dobrze jeśli posiadasz też cechy charakteru takie jak empatia, umiejętność motywowania i ogólnie pojęte kontaktowość i komunikatywność.

Co dalej?

Po skończonym szkoleniu warto podjąć współprace z siłowniami lub klubami fitness. Tam najłatwiej jest zdobyć nowych klientów. Na początku dobrze jest udzielać darmowych porad, organizować różne spotkania lub brać udział w akcjach promocyjnych aby się reklamować i zyskać na popularności. Nie bez znaczenia pozostają też portale społecznościowe, blogi czy filmiki na Youtube. Wraz z klientami przyjdą efekty, marka, a tym samym też zarobki.

Czy to się opłaca?

Stawki trenerów wahają się od 50 do 150 zł za godzinę wspólnego treningu lub konsultacji. Wiadomo, że na początku warto zacząć od niższych stawek, z czasem jednak górna granicy nie ma końca. Najlepsi trenerzy zarabiają kwoty porównywalne do wynagrodzeń prezesów firm. Jednak, pamiętajmy, że ten zawód to nie tylko pieniądze. Najważniejsza jest pasja i chęć pracy z ludźmi.

---

Już 14 listopada, instyutu trenerów personalnych Fit-Academy, organizuje 6 tygodniowy kurs trenerski. Zmień swoje życie i innych - zostań trenerem personalnym.