Innowatory WPROST to nagrody dla najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw przyznawane przez redakcję tygodnika „Wprost”. Właśnie ruszyła szósta już edycja tego prestiżowego rankingu. Ankieta jest dostępna pod adresem http://innowacje.wprost.pl/ankieta/.

Najbardziej innowacyjne firmy jesienią otrzymają pamiątkowe statuetki INNOWATOR WPROST 2016.

Badanie Innovation Research weryfikuje nakłady na badania i rozwój oraz inwestycje w innowacje i ich praktyczne zastosowanie w biznesie. Ankieta została skierowana do 500 największych przedsiębiorstw oraz do kilku tysięcy mniejszych firm działających w kluczowych i najbardziej przyszłościowych sektorach gospodarki. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, a listę nagrodzonych opublikuje tygodnik „Wprost”.

Gali Innowatory WPROST 2016 będzie towarzyszyła konferencja z cyklu RTMx (Round Table Mixer) pn. RTMx Edycja: Innowacje. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli już wicepremier, minister gospodarki, Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister nauki, Jarosław Gowin. Tematem konferencji będzie m.in. sojusz dla innowacji, czyli współpraca nauki i biznesu w Polsce oraz zagadnienia komercjalizacji wyników badań naukowców.

Innowatory WPROST to nagroda przyznawana od 2011 r. W latach 2011-2013 nagrody były przyznawane na podstawie „Listy 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw” opracowywanej przez zespół Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Od 2014 r. podstawą do wyróżnienia tych, którzy inwestują w innowacje, jest autonomiczne badanie Innovation Research.

Statuetki Innowatorów trafiają do najlepszych firm w najbardziej dynamicznych sektorach gospodarki.
Sektory te to:

  1.     Farmacja
  2.     Energetyka
  3.     Przemysł
  4.     Budownictwo
  5.     Usługi dla biznesu (w tym e-biznes)
  6.     Telekomunikacja + IT
  7.     Finanse
  8.     Nauka
Od 2014 r. obok dużych firm inwestujących w dziedzinę badań i rozwoju, nagrody pn. Dobre Geny Innowacji  otrzymują również mniejsze firmy, które są autorami i realizatorami innowacyjnych rozwiązań, a które ograniczona skala działalności (niewielkie obroty, mała liczba zatrudnionych) wyłącza  z głównych rankingów innowacyjności.

W trakcie pięciu edycji rankingu Innowatory WPROST w sumie nominowanych do nagród było 320 firm, a 70 otrzymało nagrody. Łącznie wręczono 87 statuetek.