Cirque du Soleil, jedna z największych firm rozrywkowych w swojej branży, której widowiska obejrzało już ponad 190 milionów ludzi na świecie, codziennie stoi przed wyzwaniami logistycznymi i technicznymi, od których zależy powodzenie projektu. Jednym z ważnych rozwiązań usprawniających funkcjonowanie cyrku, jest system monitoringu temperatury dostarczony przez polsko-francuską firmę Blulog.

  • Cirque du Soleil to prawdziwe przedsiębiorstwo, zatrudniające kilka tysięcy ludzi, wystawiające swoje show na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy;
  •     W ciągu niemal 35 lat funkcjonowania, widowiska na żywo obejrzało w sumie 190 milionów ludzi na świecie;
  •     Codzienne funkcjonowanie cyrku jest zależne od nowoczesnych technologii, którą dostarcza m. in. polsko-francuska firma Blulog.
Był rok 1983, gdy przeżywająca problemy finansowe grupa artystów z Quebecu doczekała się pierwszej dotacji rządowej, która pozwoliła im wystąpić w ramach obchodów 450. rocznicy odkrycia Kanady. Była to największa impreza państwowa od czasów nierentownych Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, stąd na oryginalne pomysły artystów patrzono z dużym dystansem. Szczegółowo zaplanowana pod kątem logistycznym, licząca kilkanaście występów w różnych miastach trasa trupy oceniona została jako jeden z jaśniejszych punktów obchodów. Szeroka sympatia odbiorców wynikała m. in. z faktu, że trupa odkryła na nowo tradycyjne oblicze cyrku.
Popularność cyrku rosła, pod koniec lat 80. wkroczył on na rynek amerykański, gdzie został znakomicie przyjęty. To z kolei otworzyło drogę do globalnego sukcesu.

Gigant z branży rozrywkowej
W ciągu 35 lat funkcjonowania Cirque du Soleil stał się prawdziwym przedsiębiorstwem zatrudniającym wraz z obsługą około 4 tysięcy osób z 60 krajów świata, mówiących w 25 językach. Widowiska najsłynniejszych cyrkowców obejrzało ponad 190 milionów ludzi w ponad 450 miastach świata, a założyciel Guy Laliberté znalazł się w setce najbardziej wpływowych ludzi „Timesa”. Codzienne funkcjonowanie trupy na najwyższym poziomie wymaga nie tylko doskonałych umiejętności od artystów, ale także perfekcyjnego planowania, logistyki i wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technicznych, które zautomatyzują wiele procesów. Jednym z istotnych aspektów jest utrzymanie odpowiednich warunków w pomieszczeniach, w których odbywa się widowisko.
- Poszukiwaliśmy rozwiązania, które w prosty sposób pozwoliłoby nam kontrolować temperaturę oraz wilgotność w specyficznym środowisku, jakim jest namiot cyrkowy lub hala, gdzie odbywają się nasze widowiska. Obszarami, które wymagają bieżącego monitoringu są: szczyt namiotu z uwagi na bliskość reflektorów, pomieszczenia do rozgrzewki dla naszych artystów czy przestrzenie dla obsługi, dzięki czemu zadbamy o ich formę i zdrowie – tłumaczy Scott Haxton, menedżer widowiska Kooza wystawianego przez Cirque du Soleil.

SMS poinformuje o zmianach
Menedżerowie widowiska Kooza wystawianego przez Cirque du Soleil od miesięcy poszukiwali automatycznego systemu, który pomógłby sprawnie kontrolować temperaturę we wskazanych strefach. Rozwiązanie zaproponowali fachowcy z polsko-francuskiej firmy Blulog, która opracowała poręczne, ważące kilkanaście gram rejestratory. Ich instalacja i obsługa nie wymaga dodatkowych szkoleń, co jest bardzo ważne wobec faktu, że w trakcie trasy ekipa realizująca widowisko może się zmieniać. Pamiętajmy również, że praca Cirque du Soleil nie jest stacjonarna, stąd kluczowa jest możliwość odczytu pomiarów z poziomu aplikacji mobilnej.
- Ponadto nasze rejestratory dokonują pomiarów z dokładnością typowo 0,2 °C dla zakresu od +0 do 30°C  oraz typowo 0,5°C dla reszty zakresu (+30 do + 70°C lub -40°C do + 60°C w zależności od wersji), a dane zapisywane w chmurze, skąd mogą być wysyłane jako powiadomienia e-mail lub SMS do wskazanej osoby. Pomiary odbywają się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu na odstępstwa można sprawnie zareagować – opisuje Jérémy Laurens, CEO firmy  Blulog.

System doskonale spełnił swoją rolę, wielce prawdopodobne, że zakres współpracy Cirque du Soleil z Blulog zostanie rozszerzony. Kolejnymi obszarami wrażliwymi wymagającymi kontroli są m. in. szafy wzmacniaczy dźwiękowych czy platformy do operowania światłem.