Ratownicy medyczni, którzy w Emergroup ( emergroup.com.pl ) prowadzą profesjonalne kursy pierwszej pomocy podkreślają, że właśnie znajomość takich podstawowych zasad zachowania, jak choćby zabezpieczenie miejsca wypadku czy zabezpieczenie poszkodowanego, mogą znacznie zwiększyć szanse przeżycia lub dojścia do pełni zdrowia osób, które w danym wypadku ucierpiały. Według specjalistów z Emergroup ilość ofiar wypadków drogowych mogłaby być znacznie niższa, gdyby wszyscy potrafili odpowiednio się zachować.

Niestety efekty badań przeprowadzonych na wybranej grupie osób nie są optymistyczne. Wynika z nich, że przynajmniej jedna trzecia Polaków nie zna podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, a duża grupa osób nie wie nawet, jak prawidłowo wezwać ratowników. Takie wyniki badań skłaniają pracowników firmy Emergroup do refleksji, że szkolenie z pierwszej pomocy powinno być obowiązkowe na każdym kierunku studiów oraz w każdej szkole ponadgimnazjalnej. Jak podkreślają specjaliści z Emergroup trzeba też dołożyć wszelkich starań, by szkolenie takie odbywało się na bardzo wysokim poziomie. Jak twierdzi jeden z pracowników Emergroup informacje przekazywane na przykład podczas kursów a prawo jazdy wciąż nie są wystarczające. Często też szkolenia z zakresu pierwszej pomocy po prostu traktuje się po macoszemu, nie przykładając do nich dużej uwagi.

Niestety obecnie wciąż brakuje regulacji prawnych, które mogłyby zmienić tę sytuację. W rezultacie można polegać jedynie na tym, iż część zakładów pracy lub organizacji pozarządowych zorganizuje kurs z pierwszej pomocy prowadzonych przez takich profesjonalistów, jacy pracują właśnie w Emergroup. Firma ta zapewnia profesjonalne poprowadzenie szkolenia, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, takiego jak choćby fantomy do nauki prawidłowej resuscytacji.