Kominki z żywym ogniem, stoły z drewnianymi nogami, tapicerowane, miękkie fotele, stylowe kotary, tapety we wzorki i barwne dywany – to wszystko kojarzy się z domem, ciepłem, atmosferą przytulności. W czasach gdy sklepy, biura a nawet dworce oślepiają szkłem, stalą i rozżarzonym kolorami plastikiem tradycyjny salon czy swojska, rustykalna kuchnia okazują się być idealną oazą do odpoczynku i bycia sobą. Nic dziwnego, że nawet oszałamiające wille światowych milionerów coraz częściej nawiązują do klasycznego stylu domowego ogniska.

Oświetlić salon

Nowoczesne lampy są inteligentne i praktyczne, ale niekoniecznie pasują do wnętrz, gdzie w każdym kącie czai się atmosfera. Decydując się na tradycyjny styl wystroju warto trzymać się go aż do szczegółów, tym bardziej, że oświetlenie bardzo rzuca się w oczy i wspaniale dopełnia gustownej całości. Klasyczne salony meblowane eleganckimi stołami, krzesłami i kanapami, gdzie nie brakuje dekoracyjnych tekstyliów i dzieł sztuki na ścianach, aż proszą się lampę sufitową, która obejmie całe wnętrze subtelnym blaskiem. W tej roli najlepiej sprawdzają się zdobne żyrandole, które mogą przybierać formę od burżuazyjnych kilkupiętrowych klejnotów po proste acz zdobne stelaże z dyskretnymi lampkami. Kto nie przepada za wiszącymi lampami może również postawić na bardziej nowoczesne w technologii, acz wciąż urocze we wzornictwie, szklane kule na eleganckich ramionach. Złoto, miedź, mosiądz, srebro, imitacje szlachetnych kamieni czy surowa, malowana stal będą wyglądać znakomicie w poświacie kominka.

Stare dobre abażury

W kreowaniu stylowej, klasycznej atmosfery niezwykle istotne jest także oświetlenie punktowe, które nie tylko pozwala stworzyć wieczorem przytulny półmrok, ale znajdując się na wysokości wzroku, jest ważnym elementem całkowitego wystroju. Mowa tu przede wszystkim o stojących na stołach i półeczkach lampach z tradycyjnymi abażurami, które mogą być wspaniałym akcentem kolorystycznym w salonie, bibliotece czy sypialni. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tyle na sam klosz, który może być bardzo prosty, ale też na nogę stanowiącą często prawdziwe dzieło sztuki. Porcelanowe, mosiężne czy drewniane nogi bywają artystycznie rzeźbione lub malowane, tak że nawet w świetle dziennym lampa jest w centrum uwagi.

Abażury wyglądają też dobrze w postaci kinkietów, które idealnie nadają się do wieczornego relaksu czy spotkań towarzyskich. Subtelne acz dekoracyjne wzornictwo pozwala optycznie ocieplić i zapełnić ścianę, wprowadzając dodatkowo akcent kolorystyczny do wiązki światła – ciepłe żółte, czerwone, kremowe czy brązowe barwy wyglądają szczególnie uroczo po zmierzchu.

Kuchenne lampy

Tradycyjna kuchnia może zahaczać stylowo o angielską elegancję bądź skandynawski czy prowansalski rustykalizm. W każdej sytuacji jednak światło w kuchni musi być wyraźne i skoncentrowane nad powierzchnią roboczą, co zwykle oznacza konieczność obniżenia lampy o co najmniej metr od sufitu. Pomysłów na takie rzucające się w oczy i dość silne światło jest wiele – zarówno gołe żarówki, jak i szklane kule odnajdą się z powodzeniem w klasycznych wnętrzach. Komu jednak zależy na bardziej wyszukanym stylu może postawić na szeroki metalowy abażur wykończony tak aby przywodził na myśl antyczny mosiądz czy starą patynę. Linia dwóch czy trzech takich ciężkich lamp przyjemnie i efektywnie oświetli blat wyspy kuchenne,j będąc jednocześnie atrakcyjną dekoracją.

Dobrym pomysłem do rustykalnych czy stylizowanych na wiejskie kuchni są też zdobne abażury w kształcie kloszów z mlecznego szkła, które mają w sobie pożądaną nutę nostalgii, a zarazem dają silne, przyjemne światło.